Představujeme jednotlivé služby Charity Strakonice: PŮJČOVNA KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK
6. října 2022 z Charity Strakonice

Představujeme jednotlivé služby Charity Strakonice: PŮJČOVNA KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK

Dnešní návštěva sociálních služeb Charity Strakonice směřuje do PŮJČOVNY KOMPENZAČNÍCH POMŮCEK.  Vydá-li se člověk právě tam, je jasné, že právě řeší velmi náročnou situaci. A my tu hledáme cestu, jak mu v ní pomoci. O rozhovor jsme požádali paní Marii Maškovou DiS. z blatenského střediska Charity Strakonice.

Půjčovna kompenzačních pomůcek pomáhá určitě mnoha lidem. Co všechno mohou zájemci v charitní půjčovně kompenzačních pomůcek najít?

Naše pomůcky slouží jak lidem se zdravotním omezením, tak i jejich pečujícím, kterým pomůcky mohou velmi ulehčit jejich náročnou péči. Většinou přichází právě pečující, kteří chtějí nějak ulehčit a pomoci svým blízkým nebo známým.

Půjčovna úzce navazuje na činnost služby odborné sociální poradny pro osoby se zdravotním postižením, kde dostane klient od kvalifikované sociální pracovnice veškeré informace potřebné pro zapůjčení případně získání vhodné pomůcky. V půjčovně pomůžeme s výběrem konkrétní pomůcky, předvedeme, jak pomůcku používat a jak s ní zacházet. Můžeme nabídnout např. polohovací lůžka a antidekubitní pomůcky, invalidní vozíky, chodítka, toaletní křesla, nástavce na WC, židle do sprchy, sedačky na vanu, příslušenství k lůžkům.

Je výpůjčka těchto pomůcek finančně náročná?

Pomůcky jsou půjčovány za příspěvek (půjčovné) na základě písemné smlouvy a na dobu nezbytně nutnou, vzhledem ke skutečnosti, že mnohé pomůcky lze získat poukazem na pomůcku, který vystavuje praktický nebo odborný lékař. Některé zvláštní pomůcky (např. motorové vozidlo, schodolez) lze nárokovat i přes dávku pro osoby zdravotně postižené. Myslím, že samotná výpůjčka není finančně nákladná, nicméně doporučujeme předem zvážit, na jak dlouho si chceme pomůcku půjčit a zda využít i možnosti předepsání pomůcky lékařem, s tím, že některé pomůcky jsou hrazené zcela nebo jen částečně. Podrobné informace získá zájemce od kvalifikované sociální pracovnice poradny.

Co Vám při Vaší práci dělá radost? A zápasíte naopak s něčím?

Radost mám vždy, když vidím úlevu ve tváři, že zájemci potřebnou pomůcku sehnali a cítím jejich víru, že  pomůcka pomůže a některým i značně uleví při péči o své blízké. A jestli s něčím zápasím? Doslova nezápasím, jen mne někdy mrzí přístup některých lékařů, kteří své pacienty znají lépe, a přesto jim nepředají ani základní informace, že lze některé pomůcky předepsat a příliš se do této agendy nehrnou.

Paní Mašková, Vy máte svou kancelář v Blatné. Jak zvládnete půjčovat kompenzační pomůcky ve dvou městech současně?

Naše půjčovny najdete v Blatné v Zahradnické ulici 171 a ve Strakonicích ve Smetanově ulici 533. Ve Strakonicích se můžete obrátit na kolegyni paní Královou, která Vám vždy ochotně poradí a pomůže vybrat vhodnou pomůcku. V Blatné se můžete obrátit na paní Pechovou, která má od září také tuto půjčovnu má na starosti. Obě půjčovny spolu vzájemně spolupracují a skvěle se doplňují. Kontakty na naše pracovnice naleznete na webových stránkách https://charita-strakonice.cz/jak-pomahame/pujcovna-kompenzacnich-pomucek/

Děkujeme za rozhovor paní Mašková, a přejeme Vám, ať každý klient, který přijde do Vaší půjčovny kompenzačních pomůcek, odchází s vědomím, že teď už bude jeho těžká situace přece jen o něco lehčí. 

pí Mašková

 

PhDr. Jitka Stropnická

fundraiser, PR pracovnice (vztahy s veřejností)
Tel.: 604 572 257 E-mail: 5bGuRWil~hCxZ1a7VX~C-b5c-gvmVW7%WkvDRW7r